Skip to main content

Yaban Patkara 2019 ‘Tahtaya Vur!’

Karacaoğlan Köyü, Çömelek, Mut

Enlem: 36°39’36.22″K / Boylam: 33°44’22.81″D

Mersin’in Mut ilçesine bağlı Çömelek Köyü’nün, yörük kültürünün hakim sürdüğü Karacaoğlan bölgesinde bağcılık asırlardır kesintisiz olarak devam ediyor. Bu şarap, Toros Dağları’nın eteklerinde, 1.150 metre rakımdaki bol çakıllı, kuvars ve kireç taşlı topraklarda yetiştirilen 40 yaşındaki  Patkara üzümlerinden elde edilmiştir. Bu zorlu coğrafyada, rüzgarın ve güneşin etkilerinden korunmak için yarı yarıya toprağa gömülü bu asmalara sahip çıkan Zeki Fakir’e teşekkürlerimizle.

Şarap yapımcısı: Semril Zorlu

Hasat tarihi:  24 Eylül 2019

Bağ yaşı: 40 

Alkol: 13,8% / 75cl

pH: 3,57  TA: 6,00 g/lt (Tartarik)  Şeker: 1,4 gr/lt

Mantar: Diam 3 – 38/44

Şarap yapımı:

25 Eylül 2019 tarihinde tanka alınmış, 4 gün 10°C’de soğuk maserasyon yapıldıktan sonra, 8 gün süren fermentasyon ve ardından 10 gün süre ile post- maserasyon uygulanmıştır. Toplam cibre teması 22 gündür.

Üzümler iri taneli ve sulu olduğu için damaktaki konsantrasyonu arttırmak amacıyla %10 oranında ‘saignee’ uygulanmıştır. Kabuklar ‘vejetal’ yapıda olduğundan bu oran makul bir düzeyde tutulmuştur.

‘Pigeage’ yöntemi ile ‘ekstraksiyon’ yapılmış, maya ilavesi dışında herhangi bir modifikasyon uygulanmamıştır. İki farklı tip maya ile inokulasyon yapılmıştır. İlki non saccharomyces olan Torulaspora delbrueckii olup bu maya aroma katmanlılığını artırmak, damaktaki yapıyı güçlendirmek ve kükürt kullanımını azaltmak için tercih edilmiştir. Ardından, fermentasyon aromalarının baskın olmaması ve üzüm çeşidinden gelen aroma profili baskılanmasın diye nötr stilde Saccharomyces ile mayalanmıştır. Malolaktik fermentasyon spontane olarak, cibreden ayrıldıktan sonra 25 gün içinde tamamlanmıştır.

Paslanmaz çelik tanklarda, sabit 10°C sıcaklıkta olgunlaştıktan sonra, kısmi berraklaşma sonrası bir aktarma yapılarak 1 Temmuz 2020 tarihinde şişelenmiştir. Soğuk stabilizasyon ve filtrasyon uygulanmamıştır. Şaraplar piyasaya çıkmadan önce 20 ay süre ile şişede olgunlaşmıştır.