Skip to main content

GELECEĞİN
HAYALİ İÇİN

LEVON BAĞIŞ

1980 yılında İstanbul’da doğdu. Kamu Yönetimi eğitimi alırken şaraba merak duymaya başladı. Bu merak, zamanla profesyonel hayatı haline geldi. WSET, London Wine Academy, Ekole du Vin gibi eğitim kurumlarında sertifika programlarına katılarak aldığı sertifikalar ile bilgilerini pekiştirdi. Kavaklıdere Şarapları bünyesinde hayata geçen Türkiye’nin ilk zincir şarap butikleri Kav Butikler’in kuruluşunu gerçekleştirdi.

2003-2009 yılları arasında bağ bozumu döneminde bağda ve kavda çalışma şansına sahip oldu. 4 yıl boyunca Kavaklıdere Şarapları Pazarlama Koordinatörlüğünü yürüttü. 15 yıldır en sevdiği şeyi, yani şarapçılığı profesyonel bir meslek olarak yürütüyor. Yine Türkiye’nin en geniş kapsamlı şarap profesyoneli eğitim programlarından olan ve 2006 yılından beri Kavaklıdere Şarapları bünyesinde verilen Kavekol’u hazırlayan Levon Bağış’ın “Şarabın ABC’si” isimli bir şarap eğitim kitabı bulunuyor.

Karaf Dergisi ve FEED dergisinde yazıları yer aldı. Kuruyemiş Ansiklopedisinin madde yazarıdır. Türk Mutfağının kimliklendirilmesi için önemli çalışmalardan ‘’Yeni Yerel Sohbetlerin’’ kurucu ekibinde yer aldı. Salt bünyesinde yer alan ‘’Gastronomika’’porjesinin danışmanlığını üstlendi. 2009-2010 ders yılında Okan Üniversitesi Gastronomi bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak ‘’İçki ve İçki Kültürü’’ dersini verdi. 2015 yılından itibaren Mutfak Sanatları Akademisinin şarap eğitimlerini vermeye devam etmektedir. Halen OBUR markası ile danışmanlık vermeye ve haftalık AGOS Gazetesi’nde ve GastreaMag, Ruhun Doysun internet yayınlarında köşe yazarlığına devam ediyor. 2016 yılından beri Londra bazlı Dünya’nın en prestijli şarap yarışması ‘’INTERNATIONAL WINE CHALLENGE’’ın jüri üyeliğini sürdürüyor.

Türkiye’nin sadece yerel üzümlerin servis edildiği tek natürel şarap ağırlıklı şarap barı ve bistrosu ‘FOXY Local&Real’in kurucu ortağıdır. Türkiye coğrafyasının en kıymetli mirası üzüm çeşitliliğini koruma ve tanıtma amacı ile yürütülen Yaban projesinin yürütücülerindendir.

UMAY ÇEVİKER

Wine & Spirit Education Trust (WSET) eğitimli bir mimar ve Ankara’da üyesi olduğu tadım topluluğu ile birlikte 2004 yılından bu yana her ay temalı tadımlar yapan bir şarap tutkunudur. Çoğunluğu Türk şaraplarına ait 4.000’in üzerinde tadım notunu Cellar Tracker portalında yayınlamaktadır.

Hugh Johnson ve Jancis Robinson’ın The World Atlas of Wine eserine 7. ve 8. baskılarında, Jancis Robinson, Julia Harding ve José Vouillamoz’un Wine Grapes‘ine ve The Oxford Companion to Wine‘ın 4. baskısına Türkiye hakkında katkıda bulunmuştur. Bir çok makalesi Jancisrobinson.com‘da yayınlanmıştır.

2015 yılında, gelişmekte olan şarap bölgelerine destek veren, The Vintners’ Company himayesindeki Geoffrey Roberts Ödülü’ne layık görülmüştür. Amacı Türkiye’nin kaybolmaya yüz tutmuş bağlarını, üzüm türlerini ve bölgelerini açığa çıkarmak olan bu projeyi halen; Levon Bağış ile birlikte kurduğu Yaban Kolektif girişimi ile desteklemektedir. Aynı amaçla hayata geçirilen Türkiye’nin Miras Bağları (Heritage Vines of Turkey) girişiminin kurucu üyeleri arasındadır.

Dünyanın en prestijli şarap yarışmalarından biri olan International Wine Challenge’da (IWC) jüri üyesi olarak 2015 yılından bu yana görev almaktadır. Sarah Abbott MW öncülüğünde başlatılan ve amacı yaşlı asmalara ve bağlara dikkatleri çekmek olan Old Vine Conference adına Türkiye’yi temsil etmektedir. Aynı zamanda Slow Food ve Slow Wine Coalition oluşumlarının üyesidir.