Skip to main content

Vinolus x Yaban Sungurlu Pet Nat 2020

Ayağıbüyük Köyü, Sungurlu, Çorum

Enlem: 40° 5’23.90″K Boylam: 34°29’5.16″D

Çorum’un Sungurlu ilçesine bağlı Ayağıbüyük Köyü yok olmanın eşiğindeki Sungurlu üzümüne ev sahipliği yapan nadir yerlerden biri. Deniz seviyesinden 1.025m yükseklikteki killi şist topraklarda bu üzümün yetiştiği yaşlı asmalara özenle bakan Fettah Kuzurluk’a ve ona ulaşmamızı sağlayan Selahattin Ambarkütük’e teşekkürlerimizle.

Şarap yapımcısı: José Hernandez-Gonzalez ve Kübranur Cingirt
Hasat tarihi:  26 Eylül 2020
Alkol: 11.9% / 75cl
pH: 3.31  TA: 5.0g/l (Tartaric) Şeker: 3.1 gr/lt
Mantar: Taç kapak

Şarap yapımı:

Elle hasat edilen Sungurlu üzümleri saplarından ayrılıp kabukları çatlatıldıktan sonra paslanmaz çelik bir tankta, inert atmosferde 40 saat süresince soğuk maserasyon ile kabuk temasına tabi tutulmuştur.

Uygulanan hafif presle elde edilen şıra paslanmaz çelik tankta 30 gün süre ile, 14 derecenin altındaki kontrollü sıcaklıkta, fermentasyona tabi tutulmuştur. Fermentasyon tamamlanmadan önce 24 gr/litre artık şeker miktarı ile şarap 7 dereceye kadar soğutulmuş, aktif olmayan mayalardan arınmak ve aşırı bulanıklığı gidermek için kaba bir filtrasyondan geçirilmiştir.

Şarap daha sonra şişelenmiş ve taç kapak ile kapatılmıştır. Şişelemeden sonra, mayanın yavaş yavaş kalan şekerleri tükettiği ve şişenin içindeki baloncukların oluştuğu yer altı mahzeninde 12°C’de sabit sıcaklıkta 12 ay daha geçirmiştir.